Lütfen bekleyin...Blog

KLASİK LİSTE

shutterstock_288977717-1200x800.jpg
03/Ara/2019

Sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Quis nostrud exerci tation ulla. Ut wisi enim ad minim veniam. Eodem modo typi, qui nunc nobis videntur parum clari, fiant sollemnes in futurum. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.


Diabetic-retinopathy.jpg
03/Ara/2019

Araştırmacılar,farelerde körlüğe götüren retina içindeki kan damarlarının kapanmasıyla karakterize görme kaybını tetikleyen diyabetik retinopati ve retina ven tıkanıklığı olan hastalarda umut ışığı olabilecek bir hücre sinyal yolu keşfetti. Gözdeki vasküler endotelyal büyüme faktörünü (VEGF) bastıran deneylerde, diyabetle ilgili körlüğün durdurulması veya hatta tersine çevrilmesi için potansiyel bir yöntem sunarak retinada normal kan akışını yeniden tesis etmeyi başardılar.

Araştırmada retinada artan VEGF düzeylerinin, kan damarlarının duvarlarına yapıştığı retinaya beyaz kan hücrelerini çektiğini ve kan akışını kesintiye uğrattığını buldu. VEGF’nin azaltılması veya bir antikorla bloke edilmesi, beyaz kan hücrelerinin dağılmasına, kapalı damarların açılmasına ve bölgeye kan akışının geri getirilmesini sağladı.

Bilindiği gibi diyabetik retinopati ve retinal ven tıkanıklığının tedavi edilmediği takdirde hastanın yaşamı boyunca kötüleşmeye devam eder.

Çalışmanın ilham kaynağı, diyabetik retinopati ve retinal ven tıkanıklığı olan hastalarda VEGF’yi bloke etmek üzere tasarlanmış bir ilaç olan ranibizumab için yapılan klinik araştırmalardan elde edilen gözlemlerdi. VEGF’nin bastırılmasından sonra  hastaların durumlarının iyileşmesinin yanı sıra, tedavinin daha önce tıkanmış olan retinanın bölümlerine kan akışını tekrar sağladığını gördüler.Bu durum şuanda bilinen ve kabul edilen kan akımının kesintiye uğradığı retina bölgelerinin ölü ve geriye dönşsüz olduğu düşüncesine aykırıdır.

Araştırmacılar farelerde VEGF aşırı salınımını sağlamak için doksisiklin adı verilen bir ilaç kullandılar. Ekip, üç günlük VEGF aşırı ekspresyonundan sonra, retinadaki kan damarlarında toplanan beyaz kan hücrelerinin belirgin kümelenmesini gözlemledi. Araştırmacılar daha sonra bu farelerde aşırı ifade eden VEGF’yi durdurdu ve 17 gün sonra, beyaz kan hücresi kümelerinin parçalandığını ve kan akışının kesildiği retinal alanların geri döndüğünü buldular.

Ardından araştırmacılar, VEGF’nin damar tıkanma etkilerinden sorumlu hücresel sinyalleri araştırdılar. Beyaz kan hücreleri VEGF ile etkileşime girince, retinanın kan damarlarına göç etmek için tetiklendiğini buldular.VEGF’nin yüksek seviyeleri, vücuda birçok farklı proteinin ekspresyonundan sorumlu olan NF-kappaB adı verilen bir transkripsiyon faktörünü aktive eder. En önemlisi, birçok bağışıklık hücresi türü ve kan damarı türü arasında bir yapışkan görevi gören VCAM-1 adlı bir hücre adhezyon molekülünü kontrol eder.

Grup daha sonra önceki deneylerini tekrarladı, ancak VEGF ekspresyonunu arttırırken VCAM-1’i inhibe etmeyi hedefleyen bir antikor uyguladı. VCAM-1 inhibitörü ile tedavi edilen fareler, inhibitör ile tedavi edilmeyen farelerin retinal damarları ile karşılaştırıldığında, retinal kan damarlarında önemli ölçüde daha az beyaz kan hücresi kümesi ve daha iyi kan akışı gösterdiği görüldü. Dolayısıyla VEGF düzeylerinin hastalığın sadece semptomatik hale geldiği geç dönemde değil erken dönemde de baskılayan tedaviler uygulamak etkili bir tedavi olabilir.Ancak halihazırda 4-5 haftada bir göze anti-VEGF enjeksiyonları uygulamak pratik gözükmemektedir. Bununla birlikte yeni geliştirlecek anti-VEGF ilaçlar ve ve buna yönelik gen tedavileri daha uzun süreli tedaviler sağlayabilir. Ayrıca VCAM-1 bloke edilmesi damar tıkanmasını  ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Bağışıklık hücreleri tarafından bloke edilen retina kan damarları görme kaybına neden olabilir!


dacryoadenitis-01.jpg
03/Ara/2019

 • Göz yaşı bezinin enfeksiyonu yada iltihabıdır.
 • Akut yada kronik olabilir.
 • Akut nedenler; Kabakulak, EBV gibi viral etkenler
 • Kronik nedenler; Sarkoidoz, Tiroid, Psödotumor orbita gibi hastalıklar
 • Üst göz kapağının dış kısmında şişlik ve ağrı ile kendini gösterir.
 • Tedavi nedene yönelik, antibiyotik ve antiinflamatuvar tedavi şeklindedir.

19_Dacryocystitis-315x225.jpg
03/Ara/2019

 • Gözyaşı kesesinin enfeksiyonudur
 • Alt göz kapağı birleşim yerinde kızarık ve ağrılı bir şişlik şeklinde kendini gösterir
 • Genellikle hafif seyirlidir. Ama bazende şiddetli ağrı ve ateşe neden olabilir
 • Akut olanın tedavisinde antibiyotikler kronik olanın tedavisinde ise cerrahi (Dakriyosistorinostomi) tedavi uygulanır.

retrobulber-nörit-1200x484.jpg
03/Ara/2019

Retrobulber Nevrit

Retrobulbar nevrit, gözün arkasındaki optik sinirin iltihaplandığı bir optik nevrit şeklidir. Enflamasyon bölgesi gözün arkası ile beyin arasındadır. Optik sinir retinadaki sinir hücrelerinden beyindeki sinir hücrelerine görsel bilgi taşıyan lifler içerir. Bu fiberler iltihaplandığında beyindeki görsel sinyal bozukluğu bozulur ve görme bozukluğu oluşur.

Retrobulbar nevrit, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koşullardan kaynaklanabilir:

 • Menenjit, frengi ve çeşitli viral hastalıklar gibi enfeksiyonlar
 • Multipl skleroz
 • Tümörler
 • Bazı kimyasallara veya uyuşturuculara maruz kalma
 • Alerjik reaksiyonlar

Bununla birlikte, birçok durumda neden bilinmemektedir. Görme kaybı en aza indirilebilir veya hastalık körlüğe neden olabilir.

Optik nevrit, kadınları erkeklere göre iki kat daha fazla etkiler ve genellikle yetişkinleri 20-40 yaş arasında etkiler.

Hastaların büyük çoğunluğun gözlerini  hareket ettirdikleri zaman ağrıdan şikayet eder. Retrobulbar nevrit genellikle multipl skleroz ilk belirtisi şeklindedir.

Belirtiler

Semptomlar genellikle ilk iki hafta da kötüleşir ve daha sonra stabilize olur. Bununla birlikte, hastalığın seyri büyük ölçüde değişir. Çoğu durumda, zamanla bazı iyileşmeler görülmekle birlikte, tam iyileşme nadirdir. Optik nevrit genellikle tek bir gözü etkiler, ancak her iki göz de etkilenebilir. Sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:

 • Bulanık veya sönük görme
 • Görüş merkezinde veya yakınında kör bir nokta
 • Renkli görmede bozulma
 • Göz hareketi ile ağrı
 • Dokunma veya basınca duyarlılık
 • Etkilenen gözde tam körlük

Tanı

Retrobulbar nöritin erken evrelerinde optik disk normal gözükmektedir. Daha sonra solgunlaşabilir. Işık refleksi(göze ışık düştüğünde gözbebeğinin küçülmesi) bozulur.Görme alanındaki bir künt veya kör nokta tespit edilebilir.

Nedeneleri ekarte etmek ve tanıyı kesinleştirmek için MR görüntüleme yapılmalıdır.


optic-nevrit.jpeg
03/Ara/2019

Optik sinir iltihabı, görme bilgisini gözünüzden beyninize ileten bir sinir lifleri demetini içeren optik siniri zedeleyen bir iltihaptır. Bir gözde ağrı ve geçici görme kaybı, optik nöritin ortak semptomlarıdır.

Optik nevrit, beyin ve omurilikte sinirlere hasar verme ve iltihaba neden olan multipl skleroz (MS) ile bağlantılıdır. Optik nörit bulguları ve belirtileri, multipl sklerozun ilk belirtisi olabilir veya daha sonra MS sırasında ortaya çıkabilir. MS dışında, optik nevrit, diğer enfeksiyonlar veya lupus gibi immün hastalıklarla da görülebilir. Görme alanında kayıp ve renkli görmede bozulmaya sebep olur.

Tek bir optik nevrit atağı geçiren insanların çoğunda sonunda görme düzelir. Steroid ilaçlarla yapılan tedavi, optik nevritten sonra görme iyileşmesini hızlandırabilir.


uveitis-1200x814.jpg
03/Ara/2019

Üveit göz iltihaplanmasının bir şeklidir. Göz duvarındaki orta tabakayı (uvea) etkiler.

Üveit işaretleri genellikle aniden ortaya çıkar ve daha da kötüleşir. Bunlar arasında göz kızarıklığı, ağrı ve bulanık görüş bulunur. Durum bir veya iki gözü etkileyebilir. Öncelikle 20 ila 50 yaş arasındaki insanları etkiler, ancak çocukları da etkileyebilir.

Üveitin olası nedenleri enfeksiyon, yaralanma ya da otoimmün ya da iltihabi bir hastalık olabilir. Çoğu zaman bir neden tespit edilemez.

Üveit ciddi olabilir ve kalıcı görme kaybına neden olabilir. Üveitin komplikasyonlarını önlemek için erken teşhis ve tedavi önemlidir.


kurugöz.jpg
03/Ara/2019

Burun içi elektrik uyarısı göz yaşı salgısını arttırmak için alternatif bir yol sunar.

Kronik gözyaşı kuruluğu yaklaşık 25 milyondan fazla insanı etkilemektedir ve günümüzde şimdiye kadar punktum tıkaçları ve gözyaşı damlaları şeklinde seçenekler mevcuttu. Yeni bir nörostimulatör ile yapılan iki çalışmadan elde edilen sonuçlar, vücudun gözyaşı sistemini regüle etmek için yeni bir yol olabileceğini gösteriyor.

SD, Sioux Falls, Vance Thompson Vision, John Berdahl, MD, cihazın (Oculeve Intranazal Gözyaşı Nörostimülatörü, Allergan) dayanıklı, şarj edilebilir bir stimülatör ünitesinin üstündeki hidrojel ile tek kullanımlık bir ucu içeriyor. Beş seviyeli hasta uyarımlı stimülasyon da cihazın bir parçası.

Cihaz Stanford Üniversitesi’nde Michael Ackermann tarafından geliştirildi; James Loudin, PhD; Ve Daniel Palanker, PhD.

Bu yönteme yönelik kanıtlar

Klinisyenler artık gözyaşı salgısının lakrimal fonksiyonel ünit tarafından düzenlendiğini ve burun boşluklarının bunda rol oynadığını bilmektedir.

 Pamuk uçlu aplikatör ile yapılan burun stimülasyonlu Schirmer’in refleks gözyaşı salgısını indüklediği bilinmektedir. Nazal anestezi normal kişilerde gözyaşı üretimini% 34 düşürmektedir

Goblet hücreleri, sinirsel uyarıya yanıt olarak müsin salgılarlar

Kuru göz; gözyaşı sekresyonunun, kornea duyarlılığında azalmaya, antikolingergik ilaçlara, asetilkolin reseptörlerine karşı otoantikorlara veya inflamatuvar sitokinler nedeniyle azalmasının bir sonucu olduğunu bildiren bir çok yayın yayın mevcuttur.

Yapılan çalışmada cihaz, Schirmer skorlarını istatistiksel ve klinik olarak anlamlı derecede yükseltmektedir. Çalışma sonrası yapılan hasta anketinde hastalar % 70’lik bir oranla stimülatör tekrar kullanmak istediklerini ve % 80’inden fazlası cihazı önerdiği ifade edilmiş.

Burun nörostimülasyonu kuru göz için heyecan verici yeni bir tedavi yöntemi olarak gözükmektedir


KERATITIS.jpg
03/Ara/2019

Keratit, gözün ön kısmında gözbebeği ve irisi kaplayan açık, kubbe şeklinde bir doku olan korneanın iltihabıdır. Keratite  bakteri, virüs, mantar veya parazit gibi  bir enfeksiyon neden olur. İnfeksiyöz olmayan keratit, kontakt lenslerinizi çok uzun süre takılması, küçük bir yaralanmadan sonra veya diğer enfeksiyöz olmayan hastalıklardan dolayı kaynaklanabilir.

Göz kızarıklığınız veya diğer keratit belirtileri varsa, doktorunuzu görmek için randevu alın. Hemen hemen hafif veya orta derecede keratit vakaları genellikle görme kaybı olmadan etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa veya enfeksiyon şiddetliyse, keratit, kalıcı olarak görmenize zarar verebilecek ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Belirtiler

Keratit belirtileri  şunları içerir:

 • Göz kızarması
 • Göz ağrısı
 • Aşırı gözyaşı veya gözlerde sulanma
 • Ağrı veya tahriş nedeniyle gözü açmada güçlük
 • Bulanık görme
 • Azalan görme
 • Işığa Duyarlılık (fotofobi)
 • Gözde yabancı cisim hissi

Sebepler

Keratit nedenleri şunları içerir:

 • Yaralanma. Bir nesne kornealarınızdan birinin yüzeyini çiziyorsa veya korneaya girerse, enfeksiyon olmayan keratit ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, bir yaralanma, bakterilerin veya mantarların, hasar gören yüzey üzerinden korneaya erişmesine ve bulaşıcı keratit oluşturmasına neden olabilir.
 • Kontamine kontakt lensler. Bakteri, mantar veya parazitler – özellikle mikroskopik parazit akantamoeba – bir kontak lensin veya kontak lens solüsyonunda  yaşayabilir. Lens göze takıldığında korneaya bulaşabilir ve bulaşıcı keratit ortaya çıkabilir.
 • Virüsler. Herpes virüsleri (herpes simplex ve herpes zoster) ve Adenovirüsler  gibi virüsler keratit oluşturabilir.
 • Kirli Sular. Yüzme havuzlarında kullanılanlar gibi sudaki kimyasal maddeler korneayı tahriş edebilir ve korneanın hassas yüzey dokusunu zayıflatabilir (korneal epitel), bu da bir kimyasal keratit oluşturur. Bu genellikle kısa sürelidirve sadece birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir.

  Risk faktörleri

  Ketatit riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

  • Kontak lens. Kontak lens takmak hem bulaşıcı hem de noninfeksiyöz keratit riskinizi arttırır. Risk genellikle, lenslerin düzgün bir şekilde dezenfekte edilmemesinden, yüzme sırasında kontakt lens takmaktan, tavsiye edilen süreden daha uzun süre takılmasından ve lens solüsyonu ve lens kaplarının hijyenik kullanılmamasından kaynaklanmaktadır.
  • Azalmış bağışıklık. Bağışıklık sistemi hastalık veya ilaçlardan dolayı zayıflarsa, keratit gelişme riski yüksektir.
  • Ilık iklim. Sıcak, nemli bir iklimde yaşıyorsanız, özellikle bitki materyali gözlerinize girerse, keratit riskiniz artar. Bitki materyali kornea epitelini çizebilir ve bitki kimyasalları inflamasyona neden olabilir ve bu da enfeksiyona neden olabilir.
  • Kortikosteroidler. Bir göz bozukluğunu tedavi etmek için kortikosteroid göz damlalarının kullanılması, bulaşıcı keratit geliştirme riskinizi arttırabilir veya mevcut keratiti kötüleştirebilir.
  • Göz yaralanması. Kornealarınızdan birinde geçmişte bir yaralanma hasar gördüyse, keratit gelişimine karşı daha savunmasız olabilirsiniz

  Komplikasyonlar

  Keratitin potansiyel komplikasyonları arasında şunlar bulunur:

  • Kronik kornea inflamasyonu
  • Korneanın kronik veya tekrarlayan viral enfeksiyonları
  • Korneada açık yaralar (kornea ülseri)
  • Korneanın şişmesi ve korneada yara izi(Skar)
  • Görmede geçici veya kalıcı azalma
  • Körlük

  Testler ve Teşhis

  Doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı gözden geçirir, göz muayenesi yapar ve keratit teşhisi için testler yapabilir.

  Keratit teşhisi tipik olarak şunları içerir:

  • Göz muayenesi. Doktorunuz gözünüzü genel olarak inceleyecektir. Sınava gözünüzü açmak rahatsızlık verebilir, ancak doktorunuzun gözünüzü incelemesi önemlidir. Sınav, görme özelligini (görme keskinliği) ne kadar iyi görüp görmediğinizi belirlemek için genellikle standart göz grafikleri kullanan bir çaba içerecektir.
  • Penlight muayenesi. Doktorunuz gözbebeüinizin reaksiyonunu, boyutunu ve diğer faktörlerini kontrol etmek için kalem ışığı kullanarak gözünüzü inceleyebilir. Doktorunuz, gözün yüzeyine ışık tutarak, yüzey düzensizliklerinin ve korneanın ülserlerinin kapsamını ve karakterini belirlemeye yardımcı olabilir.
  • Yarıklı lamba muayenesi. Biyomikroskobik muayene. Işık, keratitin karakterini ve boyutunu ve gözün diğer yapıları üzerindeki etkisini tespit etmek için doktorunuzun bu yapıları yüksek büyütme ile görüntülemesine olanak tanır.
  • Laboratuvar analizi. Doktorunuz, keratitin nedenini belirlemek ve durumunuz için bir tedavi planlamak açısından laboratuvar analizleri için korneanızdan bir miktar hücre veya gözyaşı alabilir.

  Tedaviler ve İlaçlar

  Enfeksiyöz keratit

  Enfeksiyonsuz keratitin tedavisi nedene bağlı olarak değişir. Keratitiniz bir çizik veya uzamış kontakt lens kullanımından kaynaklanıyorsa, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Aşırı sulanma ve ağrılarınız varsa, doktora görünene kadar gözünüzü göz pedi ile kapatmanız gerekebilir.

  Bulaşıcı keratit

  Enfeksiyonlu keratitin tedavisi, enfeksiyonun nedenine bağlı olarak değişir.

  • Bakteriyel keratit. Hafif bakteriyel keratit için, antibakteriyel damlalar, enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi etmek için ihtiyaç duyabileceğiniz tek şey olabilir. Enfeksiyon orta ila ağır ise, oral antibiyotik kullanmanız gerekebilir.
  • Fungal keratit. Mantarların neden olduğu keratit tipik olarak antifungal damlalar ve oral antifungal ilaç gerektirir.
  • Viral keratit. Enfeksiyona neden olan bir virüs varsa, antiviral göz damlaları ve oral antiviral ilaçlar etkili olabilir. Ancak bu ilaçlar virüsü tamamen ortadan kaldıramayabilir ve viral keratit tekrarlayabilir.
  • Acanthamoeba keratiti. Bir parazit olan akantamoebanın neden olduğu keratit tedavisi zor olabilir. Antibiyotikli göz damlaları yararlı olabilir, ancak bazı acanthamoeba enfeksiyonları ilaca dirençlidir.

  İlaca yanıt vermeyen veya korneaya kalıcı hasar veren keratit durumunda, görme oranınızı önemli derecede düşürdüğü taktirde doktorunuz  kornea nakli önerebilir.

  Önleme

  Kontakt lenslerinizin bakımı

  Kontak lens kullanıyorsanız, doğru kullanımı, temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi keratiti önlemeye yardımcı olabilir. Şu önergelere uyun:

  • Günlük kullan at lenslere geçin ve uykumadan önce onları çıkartın.
  • Kontakt lenslerinizi takmadan önce ellerinizi iyice yıkayın, durulayın ve kurutun.
  • Sadece kontak lensleri bakımında özel olarak üretilmiş steril ürünler(solüsyonlar) kullanın. Ve kullandığınız lenslerin türü için yapılmış lens bakım ürünlerini kullanın.
  • Kontak lensleri temizleme sırasında lensleri hafifçe ovun.Lenslerin çizilmesine neden olan sert kullanımdan kaçının.
  • Kontakt lenslerinizi önerildiği şekilde değiştirin.
  • Kontakt lens kutunuzu her üç-altı ayda bir değiştirin.
  • Lenslerinizi her dezenfekte ettiğinizde kontak lens kutusunda bulunan solüsyonu atın. Durumda olan eski çözümü
  • Yüzerken yontma lens kullanmayın.

  Viral salgınları önleme

  Herpes virüsünün neden olduğu keratit gibi viral keratitin bazı biçimleri tamamen ortadan kaldırılamaz. Ancak aşağıdaki adımlar viral keratit tekrarlarını kontrol edebilir:

  • Soğuk bir boğaz ağrısı ya da uçuk kabarcıklarınız varsa, ellerinizi iyice yıkamadıkça, gözlerinize, göz kapaklarınıza ve cildinize dokunmamaya özen gösterin.
  • Viral keratit konusunda bilgili bir uzman tarafından ve dikkatle izlenmesi gerekliliği dışında kortikosteroid göz damlalarını kullanmayın. Kortikosteroid damlaları viral keratit gelişme riskinizi artırabilir ve bir virüs enfeksiyonu ortaya çıkarsa bu damlalar hastalığı daha şiddetli hale getirebilir.
  • Kontakt lensler giyerseniz ve birden fazla tekrarlayan viral keratitiniz varsa, kontakt lens kullanmamanız tekrarlama riskinizi azaltabilir.

shutterstock_220544206
shutterstock_139326905
shutterstock_139288202
shutterstock_269925053
shutterstock_159016388
shutterstock_288977717
shutterstock_290321996
shutterstock_118733071
shutterstock_244550449
03/Ara/2019

Eodem modo typi, qui nunc nobis videntur parum clari, fiant sollemnes in futurum. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ulla.


logo-white-footer

Aklınıza takılan her soruyu rahatlıkla sorabilceğiniz,aklınızdaki şüpheleri giderebileceğiniz,kendinizi güvende hissedebileceğiniz eminellerdesiniz!

Kliniğimiz

Copyright by BoldThemes 2016. All rights reserved.